Vinofferbägare porslin Kina
Valmis
2021-02-14
873423
| Korkein tarjous | 1 600 SEK |
| Arviointi | 3 000 SEK |
VINOFFERBÄGARE, blanc de chine, Kina, Qingdynastin, 1700-tal, i form av ett noshörningshorn, dekor i relief, höjd 5 cm.
Lättare bruksslitage och tillverkningsdefekter, senare limmad där foten möter skålen på ena sida.