Vinofferbägare porslin Kina

Vinofferbägare porslin Kina
Vinofferbägare porslin Kina
Vinofferbägare porslin Kina
Vinofferbägare porslin Kina
Vinofferbägare porslin Kina
Vinofferbägare porslin Kina

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

VINOFFERBÄGARE, blanc de chine, Kina, Qingdynastin, 1700-tal, i form av ett noshörningshorn, dekor i relief, höjd 5 cm.

Lättare bruksslitage och tillverkningsdefekter, senare limmad där foten möter skålen på ena sida.

873423

2021-02-14