Bålskål silver Anderson Stockholm 1935

Såld för:

31 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

BÅLSKÅL, silver, Karl Anderson, Stockholm, 1935, gjord som en militär puka med nio spännskruvar med fyrkantiga huvuden, beslag med ornament, stående på tassar, höjd 24, diam 32 cm, vikt 2280 g

Gravyr i medaljong: Till Översten M.M, C E R von der Lancken (Carl Ernst Rickman, 1878-1954), Secundchef för Kungl. Livregementet till häst, 19 14/9 30 - 19 18/7 35, Minnesgåva från Officerskåren

Carl Ernst Rickman var överste och chef för Norrlands dragonregement 1922-30, även tjänstgjort vid Generalstaben, Livregementets dragoner, Skånska dragonregementet, Livgardet till häst och Livregementet till häst, Inspektör för militära läroverken 1935-36, verksam som militär skriftställare.

Ingår i temaauktionen Ett samlarhem, familjen von der Lancken

Smärre slitage

873465

2021-02-21