Bernhard Bloch, ett par vaser, jugend
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERNHARD BLOCH, vaser, ett par, jugend/ art noveau, Österrike, omkring 1900, glaserade i grönt och aprikos, dekor i relief med kvinnoansikten och blommor samt blad, stämpelmärkta och signerade BB 3746, höjd 31 cm
HISTORIK: Företaget grundades 1869 och var specialicerat på tillverkning av lergods och fajans.
Dessa vaser inköptes av nuvarande ägares far på resa i Tyskland omkring 1952.
Krackelyr
873510
2021-02-28