Bernhard Bloch, ett par vaser, jugend

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

BERNHARD BLOCH, vaser, ett par, jugend/ art noveau, Österrike, omkring 1900, glaserade i grönt och aprikos, dekor i relief med kvinnoansikten och blommor samt blad, stämpelmärkta och signerade BB 3746, höjd 31 cm

HISTORIK: Företaget grundades 1869 och var specialicerat på tillverkning av lergods och fajans.

Dessa vaser inköptes av nuvarande ägares far på resa i Tyskland omkring 1952.

Krackelyr

873510

2021-02-28