Sidenbroderi gustavianskt
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SIDENBRODERI, gustavianskt, silkestråd mot sidensatin, motiv i form av blomsterurna, girlanger och ymnighetshorn, broderiet huvudsakligen utfört i schatter- och kedjesöm, urnan med monogrammen EBB samt EFB, nertill monogramsignerad AEB samt daterad 1798, ca 33x24 cm, ramad
Slitage, fläckar
873862
2021-02-08