Edvin Öhrström "Flickan och Duvan"
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
EDVIN ÖHRSTRÖM (Sverige, 1906-1994): "Flickan och Duvan", vas, Orrefors 1957, Ariel, glas, rak cylindrisk form, dekor i rödbrunt av flickansikte i profil, stiliserade blommor och duva samt luftbubblor. med signerad "ORREFORS ARIEL No 553 F Edvin Öhrström", höjd 15 cm.
Repor undertill samt ett litet nagg på fotringen.
873865
2021-02-21