Edvin Öhrström "Flickan och Duvan"

Edvin Öhrström
Edvin Öhrström
Edvin Öhrström
Edvin Öhrström
Edvin Öhrström
Edvin Öhrström
Edvin Öhrström
Edvin Öhrström
Edvin Öhrström
Edvin Öhrström
Edvin Öhrström
Edvin Öhrström

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

EDVIN ÖHRSTRÖM (Sverige, 1906-1994): "Flickan och Duvan", vas, Orrefors 1957, Ariel, glas, rak cylindrisk form, dekor i rödbrunt av flickansikte i profil, stiliserade blommor och duva samt luftbubblor. med signerad "ORREFORS ARIEL No 553 F Edvin Öhrström", höjd 15 cm.

Repor undertill samt ett litet nagg på fotringen.

873865

2021-02-21