Rörstrand
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RÖRSTRAND, pastejterrin, flintgods, 1800-talets början, dekor av antikiserande figurscen vid fyrfat i relief samt festonger, lockknopp i form av sfinx, botten ristad "Rörst", längd ca 30 cm
Nagg, sprickor, fläckar
874016
2021-02-08