Tillbaka till katalog

Likpredian Ulrika Eleonora 1693 Jehring

Likpredian Ulrika Eleonora 1693 Jehring
Likpredian Ulrika Eleonora 1693 Jehring
Likpredian Ulrika Eleonora 1693 Jehring
Likpredian Ulrika Eleonora 1693 Jehring

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

ULRIKA ELEONORA D.Ä. JHERING, L. Underdånig klage-skrifft wijd hennes högst- sahl. may:ts den fordom stoormächtigste drottnings Ulricae Eleonorae... Wår allernådigste drottnings, högstbedröfwelige begraffnings act, som förrättades uti Ridderholms kyrckian i Stockholm den 28 november 1693. Stockholm, sahlig Wankijfs änckia, (1693).
Folio. (3) s. I svart modernt pappband, svart ryggremsa i läder. Något nära skuren i övre kant, några bläckstreck.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

874120

Datum:

2021-05-02