Byrå sengustaviansk Jonas Hultsten
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JONAS HULTSTÈN (mästare i Stockholm 1773-1794): dragkista, sengustaviansk, fanerad med mahogny, beslag av mässing, tvådelad, överdel med skrivklaff samt lådor och fack, underdel med tre lådor, signerad vid översta lådan bakom skrivklaffen "Hultstén", höjd ca 123, 115x50 cm, nyckel finns
Ingår i temaauktionen Selected Antiques
Ett av benen sitter löst, senare nyckel, löst sittande beslag, repor och slitage vid fanér
874303
2021-02-11