Byrå sengustaviansk Jonas Hultsten

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

JONAS HULTSTÈN (mästare i Stockholm 1773-1794): dragkista, sengustaviansk, fanerad med mahogny, beslag av mässing, tvådelad, överdel med skrivklaff samt lådor och fack, underdel med tre lådor, signerad vid översta lådan bakom skrivklaffen "Hultstén", höjd ca 123, 115x50 cm, nyckel finns

Ingår i temaauktionen Selected Antiques

Ett av benen sitter löst, senare nyckel, löst sittande beslag, repor och slitage vid fanér

874303

2021-02-11