Tillbaka till katalog

Holmström Karl XI:s död 1697

Holmström Karl XI:s död 1697
Holmström Karl XI:s död 1697
Holmström Karl XI:s död 1697
Holmström Karl XI:s död 1697
Holmström Karl XI:s död 1697
Holmström Karl XI:s död 1697

Klubbat för:

3 000 SEK

Estimate

2 000 SEK

Description

KARL XI:S DÖD 1697. HOLMSTRÖM, ISRAEL (1661-1708). Underdånig parentation öfwer den stormächtigste konung ... Karl den XI... Uppå Riddarhuset i Stockholm. Anno 1697. Stockholm, Sal. Wankifs änckia, (1697).

Folio. (43) s. Två träsnitt.
Inbunden i modernt marmorerat pappband, rygg med titeletikett i skinn. Titelbladet förstärkt i inre marginal. Fuktfläckad, yttre marginaler med mindre revor, 1 blad med liten pappersförlust i marginal. Sista blanka sidan med ägaranteckningar.

Det namn Holmström lämnat efter sig är främst ett diktarnamn. Han var "vår svenske Scar-ron, alltid glad, alltid fattig, alltid ovålig", säger C G Tessin i sin Äkerödagbok, där han skrivit av en del av H:s dikter.--- Ett visst borgerligt anseende torde han dock ha haft - eller åtminstone eftersträvat - ty både 1693 vid Ulrika Eleonoras och 1697 vid Karl XI :s död föredrog han ståtliga versifierade parentationer på riddarhuset. (Riksarkivet).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Condition

Se text

Auktionsnummer:

874358

Date:

2021-05-02