Vas, Orrefors, Ingeborg Lundin
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
INGEBORG LUNDIN, vas, Orrefors 1940-50-tal, kantarelliknande form, underfång i vitt, signerad Orrefors Du 3112 (Du = Ingeborg Lundin, hyttarbete), modellen formgiven 1947-1948, höjd 24 cm
HISTORIK: Ingeborg Lundin (1921-1992) kom 1947 till Orrefors som brukets första kvinnliga formgivare och kom att bli en 1950-talets största formgivare, känd för framför allt sitt tunna hyttarbetade glas. Denna vas tillhör en av de första modeller som kom i produktion och presenterades som nyhet på en utställning på NK i Stockholm 1948.
874368
2021-02-28