Tillbaka till katalog

Holmström Karl XII 1697

Holmström Karl XII 1697
Holmström Karl XII 1697
Holmström Karl XII 1697
Holmström Karl XII 1697
Holmström Karl XII 1697
Holmström Karl XII 1697

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

KARL XII 1697. HOLMSTRÖM, ISRAEL (1661-1708). Underdånige glädie tanckar wid dhet tillfället då den stormächtigste konung ... Carl den tolfte... Uppå... hans kongl. may,ts sextonde ålders åhr till dess trogne undersåtares outhsäjelige hugnad sitt rijkes styrelse antog ock strax däreffter uti en lyckelig stund låt begå dess höga smörjelse A C T i Stockholm den 14 decembris 1697. Uti swenske versar yttrade... på Riddarehuset i Stockholm. Stockholm, Sal. Wankifs änckia, (1697).

Folio. (25) s. Ett träsnitt.
Inbunden i modernt marmorerat pappband, rygg med titeletikett i skinn. Titelbladet förstärkt i inre marginal, sista bladet lagat med stor pappersförlust och lagad reva. Fuktfläckad, yttre marginaler med mindre revor. Sista blanka sidan med ägaranteckning.

Det namn Holmström lämnat efter sig är främst ett diktarnamn. Han var "vår svenske Scar-ron, alltid glad, alltid fattig, alltid ovålig", säger C G Tessin i sin Äkerödagbok, där han skrivit av en del av H:s dikter.--- Ett visst borgerligt anseende torde han dock ha haft - eller åtminstone eftersträvat - ty både 1693 vid Ulrika Eleonoras och 1697 vid Karl XI :s död föredrog han ståtliga versifierade parentationer på riddarhuset. (Riksarkivet).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

874410

Datum:

2021-05-02