Tillbaka till katalog

Elers, Bure m.fl. 5 st

Elers, Bure m.fl.  5 st
Elers, Bure m.fl.  5 st
Elers, Bure m.fl.  5 st
Elers, Bure m.fl.  5 st

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

(ELERS, JOHAN). (5 st). Ode öfwer sjelfswåldet. Ny uplaga. Stockholm, Anders Zetterberg, 1789.
4:o. (4) s. Oskuren. Löst inlagd i modernt rött marmorerat pappband, titeletikett i svart skinn.
Utkom första gången 1755.

(ELERS, JOHAN). Tankar öfver eloquentiae professorens, ... Petter Ekermans i lifstiden högtälskade maka, fru Anna Törner, som efter en långlig...siukdom, på sit 45 ålders år, saligen afsomnade Christi Himmelsfärds dag, 1750... Tryckte i Upsala, L. Hydrén, utan år (1756).
4:o. (12) s. Oskuren. 2 träsnittsillustrationer, 1 anfang. Löst inlagd i modernt blått marmorerat pappband, titeletikett i svart skinn.

BURE, FALE AXEL (1757-181?). En svensk ädlings sista farväl till ett älskadt fosterland och dess vördade innevånare af Fale Bure. Stockholm, tryckt i Marquardska tryckeriet. 1811.
4:o. (4) s. Löst inlagd i modernt gult pappband, titeletikett i svart skinn. Bortklippt namnteckning, nött, några smärre skador, småfläckar.

FRANKLIN, BENJAMIN. Gamle Richards konst att blifwa rik och lycklig, m.m. Uppsala, S. P. Leffler, 1838. 8:o. 12 s. Oskuren. Några obetydliga fläckar. Löst inlagd i modernt grönt pappband, titeletikett i svart skinn.
Den första separat utgivna svenska översättningen utkom 1813.

(BÖTTIGER, CARL WILHELM 1807-1878). En visa om Pehr Pehrsson. Tryckt i år. Uppsala, Leffler & Sebell, 1841.
8vo. 8 s. Oskuren. Löst inlagd i modernt ljusblått pappband, titeletikett i svart skinn. Något brunfläckad.
5 st.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

874431

Datum:

2021-05-02