Tillbaka till katalog

Likpredikan Wittfoth 1782

Likpredikan Wittfoth 1782
Likpredikan Wittfoth 1782
Likpredikan Wittfoth 1782
Likpredikan Wittfoth 1782

Klubbat för:

1 600 SEK

Estimate

1 500 SEK

Description

LIKPREDIKAN GUSTAF WITTFOTH. Hastiga tankar, vid underrättelsen om bruks-patronen och kongl. Vasa-ridddaren Herr Gustaf Wittfoths död, den 22 junii 1782. Stockholm, Carl Stolpe, 1782.
Liten 4to. (4) s. Löst inlagd i modernt marmorerat pappband, titeletikett av svart skinn. Papper med sorgkant. Några småfläckar, liten reva i nedre kant, några svaga veck.

Gustaf Wittfoth var bl.a. ägare till Gysinge bruk.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Condition

Se text

Auktionsnummer:

874452

Date:

2021-05-02