Kananeisk figurin

Kananeisk figurin
Kananeisk figurin
Kananeisk figurin
Kananeisk figurin
Kananeisk figurin
Kananeisk figurin
Kananeisk figurin
Kananeisk figurin
Kananeisk figurin
Kananeisk figurin
Kananeisk figurin
Kananeisk figurin
Kananeisk figurin
Kananeisk figurin

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ASTARTE, Kananeisk fruktbarhetsgudinna, ca 1200 f.kr, terrakotta, ca 12x4 cm

Proveniens: Författaren Elisabet Hermodsson (1927-2017) förvärvad på Kreta samt införd till Sverige på 1960-talet och sedan i arv till nuvarande ägarna

Ingår i temaauktionen Grand Tour

Jordfynd, två senare lagningar

874489

2021-04-25