Tillbaka till katalog

Dalins svenska historia, 4 vol.

Dalins svenska historia, 4 vol.
Dalins svenska historia, 4 vol.
Dalins svenska historia, 4 vol.
Dalins svenska historia, 4 vol.
Dalins svenska historia, 4 vol.
Dalins svenska historia, 4 vol.
Dalins svenska historia, 4 vol.
Dalins svenska historia, 4 vol.

Klubbat för:

6 000 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

DALINS SVENSKA HISTORIA (4). DALIN, OLOF VON. Svea rikes historia ifrån des begynnelse til wåra tider, efter hans kongl. maj:ts nådiga behag på Riksens Höglofliga Ständers åstundan författad af Olof v. Dalin. [Blandade upplagor]. I-III:1-2. Stockholm, hos Lars Salvius, 60-62/hos Lor. Ludv. Grefing, 1763.
4:o. 215 x 180 mm. (40), 666, (6), (44), 992, (4), (30), 704, (22), 652, (4) s. Titelbladen tryckta med rött och svart och med inklistrade graverade vignetter i delarna I-II, delarna III:1-2 med vignetten tryckt direkt på titelbladet. Aningen nötta uniforma samtida skinnband med rikt guldornerade ryggar, upphöjda bind, etiketter av rött och grönt skinn och hela röda snitt. Några småfläckar, bitvis något lagerfläckig. Titelbladet lagat i del I. Harald Landgrens namnteckning, daterad 1849, på första delens försättsblad. 4 volymer.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Provenance: Clas Ifvarsson (1941-2012), Swedish business manager and politician. His impressive book collection was mainly dedicated to 17th-18th century Swedish literature, but his cultural interests were broad, which his large library bore witness to.

Kuntoraportti

Se text!

Auktionsnummer:

874813

Päivämäärä:

2021-02-14