Albert Theodor Gellerstedt, Fiskeläge i skymningsl

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

ALBERT THEODOR GELLERSTEDT (1836-1914): Fiskeläge i skymningsljus, signerad A. T. G., blyerts och akvarell på papper, 13x25 cm.

Troligtvis utförd omkring 1866. Stilistiskt visar akvarellen likhet med en akvarell av Gellerstedt daterad detta år i vilket motivet är hämtat ifrån Ystad (H. Schiller, "A T Gellerstedt", SAK, 1931, avbildad s. 49).

1864 fick Gellerstedt anställning som ingenjör vid svenska lots- och fyrinrättningen under Nils Gustaf von Heidenstam. Tillsammans ritade de flertalet fyrar runt om i landet, bland annat de i Ystad och Utklippan, samt boningshus vid Falsterbo och Kullens fyr. Parallellt med sitt arbete utförde Gellerstedt akvareller på de orter han var stationerad.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

1877 utnämndes han till professor i arkitektur och fackskoleföreståndare vid Kungliga tekniska högskolan, där han tidigare varit lärare i allmän byggnadslära och husbyggnadskonst och samma år ledamot av Konstakademin vars sekreterare han var 1881-1891. Redan 1872 hade Gellerstedt tagit avsked från sin konduktörsplats. 1884 blev han förste intendent vid Överintendentsämbetet samt var 1897-1904 överintendent och Överintendentsämbetets chef. Gellerstedt var även verksam som poet. Han blev 1901 ledamot av Svenska Akademien, på stol 7.

Gellerstedts verksamhet som konstnär hör intimt samman med det moderna friluftsmåleriets genombrott, vilket ägde rum på 1870-talet. Gellerstedts betydelse ligger framförallt på akvarellens område. Han var den förste att skapa en modern svensk landskapskonst med svenska motiv, där dagrar och valörer spela en utomordentlig roll.

874892

2021-02-28