Tillbaka till katalog

Bröllopsdikt 1776

Bröllopsdikt 1776
Bröllopsdikt 1776
Bröllopsdikt 1776
Bröllopsdikt 1776

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

BRÖLLOPSDIKT APOLLINI SACRA. Vid rectorens och kyrkoherdens ... Jacob Israel Köhlers, och mademoiselle Anna Magdalena Carlströms bröllopp 1776. Af samfundet A** S** [Apollini Sacra]. Uppsala, Johan Edman, (1776).
4:o. (4) s. Rött modernt marmorerat pappband. Några småfläckar.

Apollini sacra var ett av Olof Bergklint och Olof Kexél med flera 1767 stiftat och i förening med Utile dulci stående vittert samfund i Uppsala. Dess kvarvarande protokoll slutar 1779, samtidigt som Kexél startar sällskapet Par Bricole.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

874932

Datum:

2021-05-02