Tillbaka till katalog

Thorilds dietetik 1795

Thorilds dietetik 1795
Thorilds dietetik 1795
Thorilds dietetik 1795
Thorilds dietetik 1795

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

THORILDS DIETETIK 1795. (THORILD, THOMAS). Handbok för omtänksama hushåld i diäten, eller i hvad som rörer helsans vård för både föräldrar och barn. I anledning af de berömdaste mäns tankar och med pröfning enligt erfarenheten. Lund, 1795.
8:o. 158 x 100 mm. 102, (2 blanka) s. Häftad, med marmorerad samtida ryggremsa. Lagerfläckig. Fuktränder s. 17-32 och på det avslutande blanka bladet.

Ovanlig. En andra upplaga utkom 1834.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

875071

Datum:

2021-02-09