Borslampa " Pluslite" England 1900-tal

Borslampa
Borslampa
Borslampa
Borslampa
Borslampa
Borslampa
Borslampa
Borslampa
Borslampa
Borslampa
Borslampa
Borslampa
Borslampa
Borslampa
Borslampa
Borslampa

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BORDSLAMPA, "Pluslite", 1900-talets mitt, Hadrill & Horstman, England, justerbar ram med motbalans, stomme av aluminium och stål, unik modell med infällbar glasskydd/förstoringslins, etikettmärkt samt gjutna H&H monogram, höjd ca 50 cm

HISTORIA:

Det brittiska företaget Hadrill & Horstmann skapade några av 1900-talets mest minnesvärda och innovativa lampor och belysningslösningar. Hadrill & Horstmann-lampor definieras av en unik tunnviktad motviktmekanism.

På 1950-talet utvecklades den enkla formen av de tidiga modellerna till vad som har blivit en av de mest eftertraktade industriella belysningsdesignerna under 1900-talet.

Bruksslitage

875363

2021-02-11