Kindjal Georgien
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KINDJAL, kaukausisk, 1800-tal, rak klinga med enkel blodrand, läderklädd balja i trä, balja och fäste med silverbeslag med niello- dekor, baljans beslag med stämpla roch inskription, längd ca 52 cm
Klinga med hack, ett nit eller beslag saknas på fästet baksida
875417
2021-02-14