Kindjal Georgien

Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

KINDJAL, kaukausisk, 1800-tal, rak klinga med enkel blodrand, läderklädd balja i trä, balja och fäste med silverbeslag med niello- dekor, baljans beslag med stämpla roch inskription, längd ca 52 cm

Klinga med hack, ett nit eller beslag saknas på fästet baksida

875417

2021-02-14