Ljuskrona
2021-02-10
875452
| Klubbat belopp | 4 800 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
LJUSKRONA, 1900-talets första hälft, fem ljusarmar, mässingsstomme behängd med olikformade prismor, skål i mjölkvit glasmassa, elektrifierad med sex ljuspunkter, höjd 55, diameter 40 cm
Enstaka prismor saknas, åldersrelasterat slitage