Tillbaka till katalog

Loenboms biografi över Stenbock, 2 vol.

Loenboms biografi över Stenbock, 2 vol.
Loenboms biografi över Stenbock, 2 vol.
Loenboms biografi över Stenbock, 2 vol.
Loenboms biografi över Stenbock, 2 vol.
Loenboms biografi över Stenbock, 2 vol.
Loenboms biografi över Stenbock, 2 vol.
Loenboms biografi över Stenbock, 2 vol.
Loenboms biografi över Stenbock, 2 vol.
Loenboms biografi över Stenbock, 2 vol.
Loenboms biografi över Stenbock, 2 vol.

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

Beskrivning

LOENBOMS BIOGRAFI ÖVER STENBOCK (2). LOENBOM, SAMUEL. Kongl. rådets och fält-marskalkens, herr grefwe Magni Stenbocks lefwerne. I-IV. Stockholm, hos Lars Salvius, 1757-65.
4:o. 195 x 165 mm. 151, (1), (4), 324, (4), 387, (1), (8), 340 s. 1 graverat porträtt, 5 graverade kartplanscher, varav 3 utvikbara. Något nötta samtida halvfranska band med upphöjda bind, stänkdekorerade pärmar och sprängda snitt. Första bandets övre kapitäl skadat. Bitvis lagerfläckig, några småfläckar. Andra delen med ljusa fuktfläckar inlednigsvis, titelbladet lagat på baksidan. Äldre namnteckning på titelbladen. Emanuel af Geijerstams och Lundsbergs skolas respektive exlibris, samt den senares etikett "Ur Alkvetterns bibliotek". 2 volymer.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

875503

Datum:

2021-02-14