Bestickservis silver Tyskland 1800-tal

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

BESTICK, 62 dlr, silver, Tyskland, före 1888, bestående av: 13 bordsskedar längd 19,5 cm, 6 matskedar längd 23 cm, 9 matgafflar längd 21 cm, 16 teskedar längd ca 15,5 cm, 12 matknivar med blad i stål längd 25 cm, 1 par trancherbestick med blad av stål längd 27-29 cm, 2 uppläggningsskedar längd ca 31 cm, soppslev delvis förgylld längd 33 cm samt soppslev längd 31 cm, total vikt 3000 g

Bruksslitage, monogramgravyr, mindre bucklor.

875520

2021-02-21