Tillbaka till katalog

Djurbergs geografi, 8 vol.

Djurbergs geografi, 8 vol.
Djurbergs geografi, 8 vol.
Djurbergs geografi, 8 vol.
Djurbergs geografi, 8 vol.
Djurbergs geografi, 8 vol.
Djurbergs geografi, 8 vol.
Djurbergs geografi, 8 vol.
Djurbergs geografi, 8 vol.
Djurbergs geografi, 8 vol.
Djurbergs geografi, 8 vol.

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

Beskrivning

DJURBERGS GEOGRAFI (8). DJURBERG, DANIEL. Utförlig geografie. I-IV. Stockholm, J. C. Holmberg, 1785-94/A. J. Nordsström, 1806-08.
8:o. 175 x 105 mm. 1 graverat titelblad, 1 utvikbar handkolorerad graverad karta. Något nötta samtida halvfranska band med upphöjda bind, guldornerade ryggar, röda etiketter och sprängda snitt. Volym I och II med lätt avvikande ryggdekor och mer nötta än övriga. En del små- och lagerfläckar, smärre revor, enstaka mindre pappersförluster. Nic. Haeggroths namnteckning i volym I-II, Otto Th. von Feilitzens i volym I, samtliga med Melcher von Feilitzens, Åkerstad, exlibris. 8 volymer.

Ej i detalj kollationerad.

Del I i andra upplagan. I-III om Europas geografi. Del IV:1-4 om Sverige och Finland. En del VII, om sydvästra Asien, utkom (saknas här), däremot inte delkarna V och VI.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

875662

Datum:

2021-02-14