Royal Copenhagen Musselmalet
Klubbat för:
9 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, "Musselmalet", 24 dlr., porslin, Danmark, 1900-talets mitt, halvblond, bestående av: 6 assietter (574), bärtallrikar (569), skålfat på fot (511), kaffekanna (48), tedosa (678), ljusstake (1138), 6+2 tekoppar med fat (656, 525), bärtallrikens diameter ca 14,5 cm
2:a och 3:e sortering, flera delar med nagg, slitage
875692
2021-02-15