Royal Copenhagen Musselmalet
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, "Musselmalet", 40 dlr., porslin, Danmark, plain, bestående av: 11 djupa mattallrikar (165), 2 djupa förrättstallrikar (168), 1 äldre flat mattallrik, 2 ovala fat (421, 351), 4 assietter (179), 3+1 lövformade fat (144, 22), kanna (356), kaffekanna (48), vinkaraff (482), nattljusstake (2307), oval skål (279), skålfat 388, några mindre fat medföljer
2:a och 3:e sortering, nagg (vissa större), slitage
875742
2021-02-15