Spegellampetter Olof Frisk 1834
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, Karl Johan, mahognyfanér, 1 med Stockholms hallstämpel för 1834 samt stämplad för Olof Frisk (1795-1879), ljusarmar i mässing för två ljus vardera, ljusmanschetter i sotat glas med förgylld kant, dekorelement i mässingsplåt föreställande druvklasar, mäter ca 56x40 cm
Smärre fanerskador, åldersrelaterad slitage
875826
2021-02-10