Tillbaka till katalog

Benzelstjerna 1801

Benzelstjerna 1801
Benzelstjerna 1801
Benzelstjerna 1801
Benzelstjerna 1801
Benzelstjerna 1801
Benzelstjerna 1801

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

BENZELSTJERNA. FANT, JOHAN MICHAEL (1735-1813). En christens förnögda undergifvenhet under Guds nådiga försyn och vilja. Förestäld vid stifts- och ordens-biskopens ... Lars Benzelstjernas christeliga jordafärd i Wästerås dom-kyrka d. 4 martii 1800. Upsala, Johan Fr. Edman, kongl. acad. boktr. 1801.
Innehåller även PEHR kRAFT. Justa parentalia viro ... Laurentio Benzelstjerna, peracta die V. decemb. MDCCC ... In auditorio gymnasii Aros. majori.

4:o. 72 s. 1 graverat porträtt av Elias Martin efter Lundberg.
Svart originalomslag, lätt nött. Några småfläckar.
Jfr. Frölich, fig. 29.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

876006

Datum:

2021-05-02