Tillbaka till katalog

Adolf Fredrik och Lovisa Ulrikas kröning 1751

Adolf Fredrik och Lovisa Ulrikas kröning 1751
Adolf Fredrik och Lovisa Ulrikas kröning 1751
Adolf Fredrik och Lovisa Ulrikas kröning 1751
Adolf Fredrik och Lovisa Ulrikas kröning 1751
Adolf Fredrik och Lovisa Ulrikas kröning 1751
Adolf Fredrik och Lovisa Ulrikas kröning 1751

Klubbat för:

1 500 SEK

Estimate

3 000 SEK

Description

ADOLF FREDRIKS LOVISA ULRIKAS KRÖNING 1751. (NORDENFLYCHT, HEDVIG CHARLOTTA (1718-1763). Swenska hjertans frögd och lyckönskan, wid den stormägtigste konungens Adolph Friedrichs Sweriges, Göthes och Wendes konungs &c. &c. &c. arfwinges til Norrige &c. &c. samt den stormägtigsta drotningens, Lovisa Ulricas Sweriges, Göthes [Elektronisk resurs] och Wendes drotnings &c. &c. &c. arf- prinsessas til Preussen &c. &c. höga kröning, som skedde i Stockholm den 26. november 1751. (Stockholm), Tryckt uti kongl. tryckeriet, (1751).

4:o. (8) s. Modernt grönt stänkmarmorerat pappband. Något lätt skuren. Genomgående liten bläckfläck i inre övre marginal, sidnumrering, baksidan av titelbladet med två handskrivna dikter (Den lycklige och Graf-skrift öfver en tallrik, båda från Stockholms Posten 1795).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Condition

Se text

Auktionsnummer:

876008

Date:

2021-05-02