Tillbaka till katalog

Ryssland Hesselius 1741

Ryssland Hesselius 1741
Ryssland Hesselius 1741
Ryssland Hesselius 1741
Ryssland Hesselius 1741

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

Beskrivning

RYSSLAND. HESSELIUS, ANDREAS, AMERICANUS (1714-1762). Då kriget mot czaren af Ryszland, under puke- och trumpete-klang i Stockholm allmänneligen förkunnades, den 28. julii 1741. blef denna skalda-bragd eller kämpa-dickt qwädin af Arngrim Hergrimson, Winlands-fararen. Stockholm, Carl Johansson Röpke, 1741.
4:o. (8) s. Oskuren. Två träsnittsvinjetter.
Modernt marmorerat pappband. Något bruntonade marginaler, några smärre revor.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

876009

Datum:

2021-05-02