Sveriges nationalsång 1805 Edelcrantz
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Beskrivning
SVERIGES NATIONALSÅNG 1805. (EDELCRANTZ, ABRAHAM NICLAS (CLEWBERG). Svensk folk-sång. Stockholm och Kongl. Privil. Not-tryckeriet, år 1805.
Tvär 8:o. Graverat titelblad, 1 graverad notsida och 1 graverad textsida. Någon lagerfläck.
Löst inlagd i modernt marmorerat grönt pappband, titeletikett av svart skinn.
Översättning av "God Save the Queen" av A. N. Clewberg, adlad Edelcrantz. Den fungerade som Sveriges nationalsång från 1805 fram tills den nuvarande (Du gamla, du fria) skrevs av Dybeck 1844.
Andra upplagn med titel "Folk-sång, imiterade efter den engelska, Ord til folk-sången".
1806 utkom "Ord til folk-sången, öfversättning från God save the king, afsjungne på theatern i Götheborg d. 9. october 1806" i Göteborg.
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.
Konditionsrapport
Se text
Auktionsnummer:
876195
Datum:
2021-05-02