Wilhelm von Gegerfelt, Landslap, Skagen

Klubbat för:

15 500 SEK

Utropspris

4 000 SEK

WILHELM VON GEGERFELT (1844-1920): Landskap, Skagen, olja på fransk pannå, 32x26,5 cm.

Intygad på baksidan: "Je certifie avoir vu peindre le tableau ci-contre (Etude de paysage) par mon ami et confrère W. V. Gegerfelt peintre Suédois (à Skagen Danmark), Emile Barau, 18 Rue Berteaux Dumas. (Neuilly-sur-Seine) Ce 10 Mai 1918"

Den franske konstnären Emile Barau (1851-1930) och Wilhelm von Gegerfelt målade tillsammans i Skagen på 1880-talet.

876233

2021-02-28