Gustaviansk karmstol

Gustaviansk karmstol
Gustaviansk karmstol
Gustaviansk karmstol
Gustaviansk karmstol
Gustaviansk karmstol
Gustaviansk karmstol
Gustaviansk karmstol
Gustaviansk karmstol
Gustaviansk karmstol
Gustaviansk karmstol
Gustaviansk karmstol
Gustaviansk karmstol

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), armlänstol, höggustavianskt stockholmsarbete, signerad IEH, svenska modellen, träskuren dekor, medaljongformad rygg krönt av räfflad sköld, balusterformad genombruten ryggbricka, utsvängda armlän med voluter, frontsargen med räfflad sköld, hörnfleuroner, avsmalnande kannelerade ben, H-kryss, bemålad, sitthöjd 45 cm

Senare bemålning, smärre lagningar

876297

2021-02-14