Gustaviansk karmstol
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), armlänstol, höggustavianskt stockholmsarbete, signerad IEH, svenska modellen, träskuren dekor, medaljongformad rygg krönt av räfflad sköld, balusterformad genombruten ryggbricka, utsvängda armlän med voluter, frontsargen med räfflad sköld, hörnfleuroner, avsmalnande kannelerade ben, H-kryss, bemålad, sitthöjd 45 cm
Senare bemålning, smärre lagningar
876297
2021-02-14