Röllakan design Anna-Greta Sjöqvist
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ANNA-GRETA SJÖQVIST, matta, röllakan, 1960-tal, geometriskt mönster, monogramsignerad AGS, ca 203x135 cm
Anna-Greta Sjöqvist föddes 1908 och avled 1993, hon hade bland annat eget väveri i Sösdala församling i Hässleholm
Fransar saknas, skada mattans övre vänstra hörn, fläck
876340
2021-02-16