Textilier Indonesien

Textilier Indonesien
Textilier Indonesien
Textilier Indonesien
Textilier Indonesien

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

IKAT, SUMBA, (2) Indonesien, 1920/30-tal, avbildar olika mytologiska fabeldjur som liknar hästar, sköldpaddor, drakar m m, handspunnet garn i bomull och enbart naturfärger, ca 245x80 cm

Ingår i temaauktionen "Orientalika från butiken Bocca Tigris"

Bruks och åldersrelaterat slitage, ställvis har sömmen i mitten släppt något

876472

2021-02-17