2 vaser, Stig Lindberg och Wilhelm Kåge

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

WILHELM KÅGE OCH STIG LINDBERG, vas och kanna, Gustavsberg och Gustavsberg studio 1940-50-tal, vasen av Kåge av stengods och vit Cararra-glasyr, kannan av Stig Lindberg av fajans med handmålad dekor av ängsblomster, stämpelmärkt GUSTAVSBERG KÅGE HANDDREJAD respektive signerad Gustavsberg studio F.93 och målarsignatur för Karin Björquist (senare välkänd keramiker som bl a formgav Nobel-servisen), höjd 16,5 och 19,5 cm

Vasen av Kåge med repor, kannan av Lindberg med krackelyr och hänkelspricka

876489

2021-02-20