Albert Bernhard Önstad oljemålning

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ALBERT BERNHARD ÖNSTAD (1895-1981): Kvinnoporträtt, signerad A. Bernh. Nilsson, olja på duk, 34 x 27 cm, oramad.
Sannolikt utförd omkring 1919
.
Föddes på Norderön i Jämtland som Albert Bernhard Nilsson. Tog sig namnet Önstad 1929.
.
Han studerade i Stockholm vid C. Althins och Carl Wilhelmsons målarskolor 1917-1919, därefter på Konsthögskolan. Önstad for på 1920-talet på studieresor till Wien, Dresden och Paris. Hans första viktiga utställning ägde rum på Gummesons Konstgalleri i Stockholm 1932. Kritikerna prisade Önstads personliga stil och blick för de dämpade färgernas valörer. Hans konstnärliga utveckling har kännetecknats av ett långsamt sökande.

Skador, färgbortfall, oramad

876533

2021-02-28