Kjell Westin olja Nybroviken

Kjell Westin olja Nybroviken
Kjell Westin olja Nybroviken
Kjell Westin olja Nybroviken
Kjell Westin olja Nybroviken
Kjell Westin olja Nybroviken
Kjell Westin olja Nybroviken

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KJELL WESTIN (1896-1981), stadsvy vid Nybroviken, olja på pannå, signerad och daterad Kjell Westin -56, ca 27x35 cm

Historik: Kjell Westin var svensk arkitekt anställd hos Folke Bensow 1917-1921 och hos Gunnar Asplund 1922-1924. Från 1924 bedrev han egen arkitektverksamhet i Stockholm.
Han står som arkitekt bakom huset för Svenska Handelsbanken vid just Kungsträdgården och Nybroviken i den aktuella tavlan.

876570

2021-02-14