Märta Rudbeck oljemålning
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MÄRTA RUDBECK (1882-1933): "St Fort Bretagne", kustmotiv, olja på pannå, signerad Märta Rudbeck, daterad a tergo 1934, 34x26 cm
Efter studier på Konstakademien 1901-1906 fortsatte Märta Rudbeck sina studier i Paris 1908-1909 och vidtog även studieresor till Italien, Tyskland och England. Som medlem i Föreningen Svenska Konstnärinnor medverkade hon i föreningens premiärutställning på Konstakademien 1911.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
876742
2021-03-08