Märta Rudbeck oljemålning

Märta Rudbeck oljemålning
Märta Rudbeck oljemålning
Märta Rudbeck oljemålning
Märta Rudbeck oljemålning
Märta Rudbeck oljemålning
Märta Rudbeck oljemålning

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

MÄRTA RUDBECK (1882-1933): "St Fort Bretagne", kustmotiv, olja på pannå, signerad Märta Rudbeck, daterad a tergo 1934, 34x26 cm

Efter studier på Konstakademien 1901-1906 fortsatte Märta Rudbeck sina studier i Paris 1908-1909 och vidtog även studieresor till Italien, Tyskland och England. Som medlem i Föreningen Svenska Konstnärinnor medverkade hon i föreningens premiärutställning på Konstakademien 1911.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

876742

2021-03-08