Vaser Berndt Friberg och Gunnar Nylund

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

GUNNAR NYLUND, BERNDT FRIBERG, 2 dlr, vaser, Rörstrand samt Gustavsberg, Nylund vas, s k igelkottvas, formgiven 1936, signerad ´Rörstrand Sverige chamotte Nylund´, chamotterat stengods, grön glasyr, höjd ca 12 cm, Friberg vas i glaserat stengods, signerad Friberg Gustavsberg samt studiohand, höjd ca 12 cm

Nylund med naggar
Friberg med lagad hals

876858

2021-02-14