Alvar Aalto bordslampa
Klubbat för:
39 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ALVAR AALTO, bordslampa, 1950-tal, modell A704, läderklädd metallstomme, kupa i bemålad plåt, Valaistustyö, Finland, höjd 38 cm
LITERATUR:
Eva B Ottillinger, Alvar Aalto, Mo¨bel: Die Sammlung Kossdorff, Vienna, 2002, sida 53 , fig. 50
Thomas Kellein, ed. alvar & aino aalto. design collection bischofberger, exh. cat., Kunsthalle Bielefeld, Zurich, 2005, sida 190
Charlotte and Peter Fiell, eds., 1000 Lights, Vol. 1: 1879 to 1959, Cologne, 2005, sida 492
Skador, slitage, funktion garanteras ej
876871
2021-02-14