Alvar Aalto bordslampa

Alvar Aalto bordslampa
Alvar Aalto bordslampa
Alvar Aalto bordslampa
Alvar Aalto bordslampa
Alvar Aalto bordslampa
Alvar Aalto bordslampa
Alvar Aalto bordslampa
Alvar Aalto bordslampa
Alvar Aalto bordslampa
Alvar Aalto bordslampa
Alvar Aalto bordslampa
Alvar Aalto bordslampa
Alvar Aalto bordslampa
Alvar Aalto bordslampa

Klubbat för:

39 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

ALVAR AALTO, bordslampa, 1950-tal, modell A704, läderklädd metallstomme, kupa i bemålad plåt, Valaistustyö, Finland, höjd 38 cm

LITERATUR:
Eva B Ottillinger, Alvar Aalto, Mo¨bel: Die Sammlung Kossdorff, Vienna, 2002, sida 53 , fig. 50

Thomas Kellein, ed. alvar & aino aalto. design collection bischofberger, exh. cat., Kunsthalle Bielefeld, Zurich, 2005, sida 190

Charlotte and Peter Fiell, eds., 1000 Lights, Vol. 1: 1879 to 1959, Cologne, 2005, sida 492

Skador, slitage, funktion garanteras ej

876871

2021-02-14