Johann Wilhelm Baur (1607-1640), tillskriven

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 800 SEK

JOHANN WILHELM BAUR (1607-1640), "Kupido blåsande såpbubblor", etsning, bildstrl. 4.7 x 6.3 cm.

ÖVRIGT:
Ett barn eller en yngling blåsande såpbubblor är ett motiv som har förekommit inom konsten sedan slutet av 1500-talet och symboliserar vanligtvis livets skörhet och förgänglighet. Under 1600-talet införlivades vanitassymboler med såpbubblor i avsikt att förstärka denna symbolik. En mindre vanlig tolkning är att motivet symboliserar djup sanning sedd genom ett barns oförstörda klarhet. Den tidigaste kända avbildningen med såpbubblor som motiv är en målning av den holländske konstnären Cornelis Ketel från 1574. 1594 utförde Hubert Goltzius sin kända gravyr "Homo Bolla" (Människan är en såpbubbla) vilken fick stor betydelse för motivets popularitet i Nederländerna under 1600-talet. Den mest kända holländska målningen på detta motiv är Rembrandts "Cupid blåsande såpbubblor", från 1634 i museet i Lichtenstein

876914

2021-02-14