Modell fullriggare

Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare
Modell fullriggare

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

8 000 SEK

FARTYGSMODELL, fullriggare, 1900-talets första hälft/mitt, bemålad solid träkonstruktion, sydda segel, höjd inklusive ställ ca 102, längd 145 cm

Historik: Enligt uppgift tillverkad av Ivan Bergström, gjutare vid Näfveqvarns bruk under 1940-/1950-tal. Ytterligare en modell av hans hand finns i Tunabergs kyrka.

877010

2021-04-11