Modell fullriggare
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FARTYGSMODELL, fullriggare, 1900-talets första hälft/mitt, bemålad solid träkonstruktion, sydda segel, höjd inklusive ställ ca 102, längd 145 cm
Historik: Enligt uppgift tillverkad av Ivan Bergström, gjutare vid Näfveqvarns bruk under 1940-/1950-tal. Ytterligare en modell av hans hand finns i Tunabergs kyrka.
877010
2021-04-11