Del av flygplanspropeller

Del av flygplanspropeller
Del av flygplanspropeller
Del av flygplanspropeller
Del av flygplanspropeller
Del av flygplanspropeller
Del av flygplanspropeller
Del av flygplanspropeller
Del av flygplanspropeller
Del av flygplanspropeller
Del av flygplanspropeller
Del av flygplanspropeller
Del av flygplanspropeller
Del av flygplanspropeller
Del av flygplanspropeller

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

DEL AV FLYGPANSPROPELLER, 1920/30-tal, trä samt mässingsplåt, höjd ca 139 cm

PROVENIENS:
Ernst von der Lancken (1910-1941)

HISTORIA:
Propellerdelen kommer ursprungligen från ett flygplan som flögs av testpiloten Ernst von der Lancken

Ingår i temaauktionen Ett samlarhem, familjen von der Lancken

Slitage

877065

2021-02-21