Del av flygplanspropeller
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
DEL AV FLYGPANSPROPELLER, 1920/30-tal, trä samt mässingsplåt, höjd ca 139 cm
PROVENIENS:
Ernst von der Lancken (1910-1941)
HISTORIA:
Propellerdelen kommer ursprungligen från ett flygplan som flögs av testpiloten Ernst von der Lancken
Ingår i temaauktionen Ett samlarhem, familjen von der Lancken
Slitage
877065
2021-02-21